Az ország hivatalos neve: Cseh Köztársaság, Ceská Republika (cseh)
Jelzések, jelölések: Olimpiai jelzés: CZE, Gépkocsi jelzés: CZ, Internet jelzés: .cz
Amit Csehországról tudni érdemes
A Közép-Európában fekvő állam több évszázados osztrák (Habsburg) uralom után, az első világháborút követően lett újra független, Csehszlovákia néven, a Magyarországtól megkapott Felvidék (Szlovákia) és Kárpátalja odacsatolásával. A második világháború után Csehszlovákia néven két tagállamból álló szövetségi köztársasággá alakult, Kárpátalja pedig a Szovjetunió része lett. 1993. január 1-jével az ország felbomlott és Csehország önálló állammá vált. 2004. május 1-jétől az Európai Unió teljes jogú tagállama.
Az ország túlnyomó része a Cseh-masszívumhoz tartozik, amely Európa legidősebb magjainak egyike. A masszívum peremén húzódik a Cseh-peremhegyvidék (Szudéták, Érchegység, Cseh-erdő, Sumava), belső részén pedig a Cseh-Morva-medencevidék, amelyet a Cseh-Morva-dombság tagol. Az ország keleti részébe a Kárpátok gyűrt hegyvidékének láncai nyúlnak be.
Nyersanyagokban gazdag ország, az Érchegység déli előterében barnakőszenet, az Ostravai-medencében feketekőszenet, Karlovy Váry / Karlsbad környékén kaolint bányásznak. A nehézipar hagyományai az Osztrák-Magyar Monarchia idejére nyúlnak vissza, Csehország a birodalom „ipari műhelye” volt. Igen nagy hagyománya van az üveg- és porcelán iparnak, a ceruzagyártásnak, a textiliparnak (len feldolgozás) és a bútorgyártásnak. A cseh ipar gerince a gépgyártás (jármű, kohászati berendezések, mozdonyok, mezőgazdasági gépek), aminek alapja a kohászat. A kontinentális éghajlaton magas színvonalú, de nem önellátó (gabonafélékből, takarmányokból, gyümölcsökből) mezőgazdaság alakult ki. A medencékben főként búzát, cukorrépát, burgonyát, komlót és sörárpát termesztenek, a hegyvidékeken pedig főleg szálastakarmányokat. A hegységek erdőségei jó alapanyagot szolgáltatnak a bútor- és a ceruzagyártáshoz. A gyógyvizekre épült patinás fürdők (Karlovy Vary / Karlsbad, Mariánské Lázné / Marienbad, Frantiskovy Lázné / Franzensbad) messze földön ismertek, sok látogatót vonzanak.
Csehország Google™ térkép
Csehország részletesen
Terület: 78.866 km2
Népesség: 10.287.100 fő
Népsűrűség: 130,4 fő/km2
Főváros: Prága (Praha) 1.165.200 (1.378.000) fő
Államforma: parlamentáris köztársaság
Nemzeti ünnep: október 28. (Az államalapítás napja, 1918)
Közigazgatás: 13 körzet (kraj), 1 főváros (hlavni mesto): Jihomoravsky (Dél-morvaországi), Karlovarsky (Karlovy Vary-i), Královehradecky (Hradec Králové-i), Liberecky (Libereci), Moravskoslezsky (Morva-sziléziai), Olomoucky (Olomouci), Pardubicky (Pardubicei), Plzensky (Pilzeni), Praha (Prága), Stfedocesky (Közép-csehországi), Ústecky (Ústi nad Labem-i), Vysocina (Magasföld), Zlínsky (Zlíni)
Fontosabb települések: Brünn (Brno) 376.400 fő, Ostrava 316.900 (640.700) fő, Pilzen (Plzen) 164.200 fő, Olomouc 102.700 fő, Liberec 99.500 fő
Városi lakosság aránya: 75%
Pénznem: cseh korona (1 koruna = 100 haler)
Nyelvek: cseh (hivatalos), szlovák
Népcsoportok: cseh 81%, morva 13%, szlovák 3%, egyéb (lengyel, német, sziléziai, roma, magyar) 3% (közülük magyar 20.000 fő)
Vallások: felekezeten kívüli 40%, római katolikus 39%, huszita 3%, egyéb protestáns 3%, ortodox 3%, egyéb 12%
Születéskor várható élettartam: férfiak 72 év, nők 79 év
Népességnövekedés: -0,08%
Csecsemőhalandóság: 5,37%
Írástudatlanság: 0%
Férfiak/nők aránya: 0,95
Legmagasabb pont: Snézka, 1.602 m
Legfőbb folyók: Morva (Morava), Elba (Labe), Moldva (Vitává), Odera (Odra)
Gazdaság: ipari ország
Hazai össztermék (GDP) /fő (PPP): 15.300 USD
Munkanélküliség: 9,8%
Munkaerő: 5,2 millió fő
Infláció: 1%
A nemzeti össztermék (GNP) megoszlása: mezőgazdaság 4%, ipar 40%, szolgáltatások 56%
Exporttermékek: gépek és közlekedési eszközök, szén, cipő, üveg, sör
Importtermékek: műszaki berendezések és alkatrészek, feldolgozóipari termékek, nyersanyagok, üzemanyag, élelmiszer, vegyipari termékek
Főbb kereskedelmi partnerek: Németország, Szlovákia, Ausztria, Egyesült Királyság, Olaszország, Franciaország, Lengyelország, Oroszország
Közutak hossza: 55.408 km
Vasútvonalak hossza: 9.462 km
Repülőterek száma: 44
Kikötők száma: 3
Abban az esetben ha hasznosnak találta a Csehországról szóló bejegyzésünket kérjük, a cikket ossza meg másokkal is. Köszönjük!